“500 TL Üzerinde Kiranızı Bankadan Yatırmazsanız 3000 TL Cezası Var, 10.000.000 TL’lik Konutun Parasını Poşetle Götürebilirsiniz

Türkiye’de konut kirası geliri elde edenler için vergi konusu oldukça önemli bir mesele. Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl, bu konuda ilginç bir yorumda bulundu.

Bankadan veya PTT’den aylık 500 lira ve üzeri konut kirası alındığında vergi ödenmesi gerektiğine dikkat çeken Bingöl PTT’den yatırılmazsa 3000 TL cezası olduğunun altını çizdi. Ancak, yüksek tutarlarda kira geliri elde edenlerin vergi ödemekten nasıl kaçtığını örnekle anlattı.

Bingöl, ilginç bir örnek vererek, 10 milyon liralık bir daire alındığında bu miktarı nakit olarak ödeyebileceğini ve vergi ödeme sorununun ortadan kalkabileceğini söyledi. Ayrıca, düşük bedellerle yüzlerce daire alıp beş yıl sonra vergisiz şekilde satış yapmanın mümkün olduğunu belirtti.

Bu durumun, kayıt dışı ekonomi ve aklama ile mücadelenin önemini vurguladığını ifade eden Bingöl, Türk Vergi Sistemi’nin karmaşık yapısına dikkat çekti. Sistemin, küçük gelirleri sıkı bir şekilde denetlerken büyük gelirleri gözden kaçırdığını dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x